Tkaniny z lat 50.

Utworzono 3 grudnia 2013, 16:13 autor: admin

„Śmiałe realistyczne motywy kwiatów, jakby prosto z cieplarni np. róże, goździki luźno rozmieszczone na białym tle; olbrzymie kwiaty (same korony) pelargonie, dalie, margerytki, lilie wodne i hiacynty – rzucone na jasnych tłach; wzory ilustracyjne, w których wykorzystuje się przetworzone plastycznie, najbardziej niespodziewane przedmioty. Na przykład nalepki z pudełek od zapałek, stare typy samochodów, latarnie uliczne, a nawet efektownie rozrzucone zwykłe guziki” pisała w 1957 roku Julia Rayzacher. Polska tkanina drukowana dla przemysłu w latach 50. doskonale wpisywała się w ogólnoświatowe trendy. Była barwna i podążała za modą, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, którzy chcieli wzorów egzotycznych i po prostu ładnych.
 

 

Jedną z najbardziej uznanych projektantek tkanin była Alicja Wyszogrodzka. Najbardziej charakterystyczne dla jej stylu były czarno – białe kompozycje, graficzne wzory, rysunki starych pojazdów czy ostemplowane koperty. W Instytucie Wzornictwa Przemysłowego powstały tkaniny odzieżowe przedstawiające na przykład MDM czy Stare Miasto. Wraz z zespołem wiejskim wykonała tkaninę Pisanka.
Czym zachwycają drukowane tkaniny z lat 50.? Przede wszystkim kolorami – dominuje żółć, błękit, zieleń, pojawia się czerwień. Nie brakuje także graficznych biało – czarnych wzorów oraz tzw. pikasów.
Najpiękniejsze tkaniny można było oglądać w 2011 roku w Muzeum Narodowym w Warszawie na wystawie „Chcemy być nowocześni”, a rok później na wystawie „Młodość sztuki naszego czasu – tkanina malowana i drukowana l. 50 i 60. XX w.” w łódzkim Centralnym Muzeum Włókiennictwa.
 
Centralne Muzeum Wlokiennictwa w Lodzi
 

DSCF3997
 

Zbiory Osrodka Wzornictwa Nowoczesnego - Otwock

Zbiory Osrodka Wzornictwa Nowoczesnego – Otwock

Tkanina odziezowa, druk na jedwabiu 1956
 

Tkanina drukowana Ryby z serii plażowych

Tkanina drukowana Ryby z serii plażowych

Tkanina drukowana - kupon na spódnicę rok 1958

Tkanina drukowana – kupon na spódnicę rok 1958

Drukowana tkanina odzieżowa MDM, rok 1955

Drukowana tkanina odzieżowa MDM, rok 1955

Drukowane tkaniny odzieżowe Pisanki, rok 1958

Drukowane tkaniny odzieżowe Pisanki, rok 1958

DSCF3977
 
Vintage Girl

Dodaj komentarz

Musisz się zalogować, aby móc dodać komentarz.